Délibáb |
2014. június 28., szombat
2014. június 26., csütörtök
2014. június 21., szombat
Győr - Xantus János Állatkert
Szégyenemre mondom, nem jártam még kicsi hazánk minden állatkertjében. Ám ezúttal alkalmam nyílt meglátogatni a győri Xantus János Állatkertet. Mindenkinek csak ajánlani tudom! Őszintén szólva engem meglepett a hely. Főleg a különleges állat állománya. Hatalmas platán fái pedig nem csak árnyékot nyújtanak a nyári hőségben, de kellemes sétaparkká is varázsolják az állatkertet.
Tigris (Panthera tigris) |
Jaguár (Panthera onca), Hím |
Jaguár (Panthera onca), Nőstény és kölyke |
Örvösmedve (Ursus thibetanus) |
Csimpánz (Pan troglodytes) |
Törpeviziló (Hexaprotodon liberiensis), Hím |
Törpeviziló (Hexaprotodon liberiensis), Nőstény |
Chilei flamingó (Poenicopterus chilensis) |
Zöld leguán (Iguana iguana), Him és nőstény |
Oroszlán (Panthera leo) |
Zebra (Equus burchellii boehmi) |
Zsiráf (Giraffa camelopardalis) |
Kétpúpú teve (Camelus bactrianus) |
2014. június 17., kedd
Divattörténelem: A kombiné
No, fiúk-lányok! Ki tudja mi az a komniné?
A méltatlanul feledésbe merült ruhadarab kialakulása elég hosszú múltra tekint vissza. Funkcióját nézve őse a trikó, melyet már az ősi görögök és rómaiak is viseltek melegítő rétegként tunikájuk alatt. Később Európa keleti "barbár" népei hordtak hasonlót ing formájában és ismertették meg ezt a leleményes megoldást az oly ritka mosddási szokásokat követő franciákkal, akik ezzel védték drága ruháik anyagát izzadságuktól és koszos bőrüktől.
A reformáció sok mindennel egyetemben az öltözködési szokásokat is megújította. A lányka alsóneműként használatos mellényből, bugyiból és ujjas ingből összevarrt és térd alá érő vastag flanel ruhadarabot akarták praktiukusabb viseletté tenné. Így született meg 1880 táján az első combination, vagyis mellényke és bugyi kombinációja. Ebből az ingbugyiból pedig úgy lett kombiné, hogy a mellénykét az alsószoknyával is kombinálták :)
A forradalmi újítás a '80-as években következett be, de csak később vált általános használattá. Köszönet érte a hollywoodi filmiparnak, mely az erotika egyik szimbólumává emelte ezt a manapság szaténból vagy selyemből készített, testhez simuló, vékony pántos, esetenként csipkével díszített hálóingnél rövidebb hosszított trikót.
2014. június 16., hétfő
Túrabeszámoló: 2014.06.15. - Barangoló Hegyvidék teljesítménytúra
Jeee oh jeeeh!
Szűz Mária szobor a Budaszentlőrinci pálos kolostorromnál.
Még egy negatív dolog: a célban nem volt pecsét! Ezért csak aláírták az igazolólapot, mondván, hogy majd telefonálnak a Budapest Kupa szervezőknek, hogy fogadják el így is... Enyhén komolytalan. És felmerül bennem a kérdés, hogy akkor mivel pecsételtek a Kupafüzetekbe??? Vagy azokat is csak aláírták?
Az színes tintás gyerekpecsételő aranyos ötlet volt :)
Kellemes délelőtt volt a mai. Így kettőből két túra teljesítve.
Voltak azért apróbb kellemetlenségek, de nem lövöm le a poént előre, inkább leírok mindent az elejétől.
A Városmajori Barnabás villa előkertjében volt a nevezés, 8-9 óráig. Ilyen rövid nevezési idő esetén érdemes minél előbb érkezni, hogy elkerüljük a hosszú várakozási időt. Az úti elemorzsiát már a itt megkaptuk a szervezőktől; egy almát és egy müzli szeletet. Térkép farzsebbe és már indultam is a Csaba utcán felfelé vezető kegyetlenül hosszú lépcsősor felé.
Az első ellenőrző pont mellett simán elmetem. Ki gonolta volna, hogy a cserkészek nem közsönnek vissza! Aztán pár méter után, amikor egy üres tisztásra értem, felmerült bennem, hogy talán mégis az a két árnyékban hűsölő lány volt a pecsételő? És igen.
Ez alkalommal egy kicsit utána olvastam az előző évi túrák beszámolóinak. A tapasztalatok szerint a cserkészek nem viszik túlzásba az útleírás részletezését és már többször is előfordult, hogy helytelen leírást adtak a túrázók kezébe. Ezért úgy döntöttem, hogy felkészülök és áttanulmányozom a turistatérképet. Ennek később hasznát vettem, amikor a Jáos-hegyről leérve a Vadaspark ideiglenes megállói ellenőrzőponthoz tartottunk. Egy kicsit belekavarodtunk a kiadott útmutató térkép és a turistatérkép közti különbségekbe. A probléma oka az volt, hogy a kiadott "térképen" feltüntetet piros körút túrista útjelzés egész egyszerűen nem létezik a valóságban :) Így valóban nem nehéz eltévedni annak, aki nem jártas a környéken. Hozzá teszem, mi a helyes úton mentünk :D
A János-hegyi Erzsébet-kilátó mindig is a szívem csücske volt. Hófehéren ártatlan és kissé zömöken kecses formájával méltán koronázza a Széchenyi-hegyvonulatot. A tetejéről pedig évszaktól függetlenül elénk táruló kilátás még a házak ellenére is örök romantikus látvány!
Sokan talán még észre sem vették, hogy a kilátóból lefelé sétálva a fejünk fölött, a lépcsőfordulókban egy-egy állat szobor rejtőzik: egy béka és egy denevér.
Sokan talán még észre sem vették, hogy a kilátóból lefelé sétálva a fejünk fölött, a lépcsőfordulókban egy-egy állat szobor rejtőzik: egy béka és egy denevér.
Hársfa levél |
Minden út Szépjuhásznéhoz vezet :) |
Szűz Mária szobor a Budaszentlőrinci pálos kolostorromnál.
Megdöbbenésemre vannak, akik nem tisztelik mások vallása által szetnek tartott helyeket, vagy nem elég jól neveltek és képesek például az oltáron könyökölve szendvicset enni! Felháborító! Nehezen tudtam megállni, hogy ne szóljak nekik, de a beszélgetésük szinvonalából kiderült számomra, hogy egyfelől falra hányt borsó lett volna, másrészt még nekem lett volna kellemetlen érzésem, úgy szóltak volna nekem.
Legnagyobb meglepetésemre 3 és fél óra alatt teljesítettem a 13 km-es túrát, úgy, hogy ebből vagy fél órát az Erzsébet-kilátón töltöttem bámészkodással.
Mivel az első 100 között célba értem, még nekem is jutott a finom paprikáskrumpliból :D
Köszönet útitársaimnak Rozáliának és Lacinak a kellemes beszélgetésért, és a rólam készült fényképekért :)
A fantasztikusan részletes kiadott térkép... és szerintetek merre van észak? És a kiérdemelt kitűző :) |
Az színes tintás gyerekpecsételő aranyos ötlet volt :)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)