2015. március 29., vasárnap

Túrabeszámoló: 2015.03.29. - Budaörsi Kopárok 20 km

Rajt: Budaörs, Illyés Gyula Gimnázium
Útvonal: Budaörs, Illyés Gyula Gimnázium - Odvas-hegy - Kőhegy - Piktortégla üregek - Csillebér/KFKI - Sorrento - Huszonnégyökrös-hegy - Törökugrató-hegy - Budaörs, Illyés Gyula Gimnázium
Táv: 20 km
Szint: 723 m
Szintidő: 6,5 óra


Odvas-hegy, Budaörs: 1. ellenőrzőpont

Odvas-hegy csúcs, Budaörs
Mellékesen megjegyzem, hogy a rajtnál kapott alma csutkát sehol nem volt lehetőségem becsületesen kidobni, Budaörs városnak ezen felén, ugyanis egyetlen egy kukával sem futottam össze, pedig megkerültették velünk az egész Kőhegyet!

Kőhegy, Budaörs

Kőhegy, Budaörs

Kápolna a Kőhegyen, Budaörs: 2. ellenőrzőpont
A Kőhegyről csodálatos kilátás nyílik a Budaörsi-medencére és a várost védelmezően körve fonó hegyláncokra. A szeles idő ellenére is sokan jöttek kirándulni.
Kilátás a Kőhegyről É-i irányba: Frankhegy

Kilátás a Kőhegyről É-i irányba: Frankhegy

Hegyi ternye (Alyssum montanum) - VÉDETT !!!

A Kőhegy sziklái

Klip forgatás a Kőhegy csúcsán :)

Turisztikai információs ábla a Budai-hegység élővilágáról


Építkezés a Kőhegy ÉNY-i oldalán



Odvas keltike (Corydalis cava) - VÉDETT !!

Odvas keltike mező
Igazán pazar látvány volt a KFKI után északi irányban benyomulni a szinte érintetlen erdőbe. Az odvas keltikék végeláthatatlan mezőben tarkítják az erdő aljzatát.

Virágszőnyeg az erdőben

Vitorlázó repülőgép a Sorrento felett
Leánykökörcsin (Pulsatilla grandisa) a Sorrento-szikláknál - FOKOZOTAN VÉDETT !!!

Sorrento-sziklák melletti tisztás
Elhagyva a Sorrento-sziklákat a hegy ÉNY-i oldalának lankéáján folytattuk utunkat. Az enyhe melegével halványan szikrázó tavaszi napsugár szinte kiégette szemünket ahogy az ősszel lehullott tölgyleveleken megcsillant és vakító tengerré változtatta az erdő talaját.


Tavaszi kankalin (Primula veris) - FOKOZOTTAN VÉDETT !!!

Erdei ibolya (Viola reichenbachiana) mező a Csík-hegy déli lejtőjén

Útakadály a Ló-hegy déli lejőjén



Kiláás a Huszonnégyökrös-hegyről



Törpe nőszirom (Iris pumila) - FOKOZOTTAN VÉDETT !!!

Kilátás a Huszonnégyökrös-hegyről: Koprsó-hegy

Kilátás a Huszonnégyökrös-hegyről ÉNY-i irányba

Kilátás a Huszonnégyökrös-hegyről ÉK-i irányba: Odvas-hegy NY-i oldala

Kilátás a Huszonnégyökrös-hegyről É-i irányba

Kilátás a Huszonnégyökrös-hegyről É-i irányba
Kilátás a Huszonnégyökrös-hegyről K-i irányba: a budaörsi lakótelep

Kilátás a Huszonnégyökrös-hegyről K-i irányba: a Törökugrató




Tavaszi hérics (Adonis vemalis) - FOKOZOTTAN VÉDETT !!!


A Törökugrató-hegy tetején találtam egy fényképes tájékoztatót a környék hegyeiről. És még mielőtt újonghattam volna gyönyörömben, fel kellett, hogy háborodjak! A készítők ugyanis egyáltalán nincsennek tisztában a Budai hegység hegyeivel! Talán nem is csoda, hogy nevüket sem vállalták fel a plaketten. Az Odvas-hegyként feltüntetett hegy ugyanis a Frankhegy!!! AzOdvas-hegy az Úthegytől keletre, a képen tőle jobbra látható!!! 
Ebben a legszomorúbb az, hogy a Törökugratóra egy tanösvény vezet fel és a gyerekek ezt a butaságot fogják memorizálni.


Farkas kutyatej (Euphorbia cyparissias)
Fehér törpe nőszirom (Iris pseudocorus) - FOKOZOTTAN VÉDETT !!!


Végeredményben a túra túra útvonala tetszett. A szervezés jó volt a középiskolások nagyon lelkesen vettek részt az ellenőrzőpontokon. Még a néha élénkebb szél ellenére is jókedvűek és kedvesek, segítőkészek voltak.
Az itiner jól követhető volt és ténylge teljesen bolodbiztos :) Ahol csak egy picurka esélye is lehetett az eltévedésnek, mindenhol kiszallagozták az útvonalat.
A túra alatt megfelelő volt az ellátás. Kaptunk vizet induláskor, almát és nápolyit pedig az egyes ellenőrzpontokon. A saját szendvicsre alig maradt hely a pocakomban :)
A célban zsíroskenyér tetézte a bőséget és a csodaszép oklevél mellé most is dukált egy kitűző.
Jó volt, jövőre is bevállalnám!









2015. március 23., hétfő

Túrafelhívás

2015. március 29. vasárnap


Szervező: Budaörsi Diák Sportegyesület

1. Budaörsi Kopárok - 20 km

Útvonal: Budaörs - Odvas-hegy alja - Kőhegy - Csillebérc - Sorrento-sziklák - Huszonnégyökrös-hegy - Törökugrató - Budaörs
Rajt/Cél: Illyés Gyula Gimnázium és KSZKI, Budaörs, Szabadság út 162.
Start: 8:30-10:30 óra
Nevezési díj: 900 Ft/fõ
Táv: 19.2 km
Szint: 723 m
Szintidő: 6,5 óra

2. Budaörsi Kopárok - 10 km

Útvonal: Budaörs - Odvas-hegy alja - Kőhegy - P és P+ elágazása - Budaörs
Rajt/Cél: Illyés Gyula Gimnázium és KSZKI, Budaörs, Szabadság út 162.
Start: 8:30-10:30 óra
Nevezési díj: 700 Ft/fõ
Táv: 10 km
Szint: 405 m 
Szintidő: 5 óra 

3. Budaörsi Kopárok - 20+10 km

A 20 km-es és a 10 km-es táv útvonala egymás után.
Rajt/Cél: Illyés Gyula Gimnázium és KSZKI, Budaörs, Szabadság út 162.
Start: 8:30-10:30 óra

Nevezési díj: 900 Ft/fõ
Táv: 29.2 km
Szint: 1128 m 
Szintidő: 8 óra 


Minden távhoz: Rajt-célhely: Illyés Gyula Gimnázium és KSZKI, Budaörs Szabadság út 162. (megközelítés: 240-es BKV buszjárattal a Móricz Zsigmond körtérről, vagy 40-es busszal a Kelenföldi Pályaudvartól.)
A nevezési díjból diákoknak 200 Ft/fő kedvezmény.
A Budapest Kupa része.
Térkép: a Budai-hegység turistatérképe.


További információk:


Budaörsi Diák Sportegyesület

Cím: 2040 Budaörs Szabadság út 162.

Tel.: +3623420608

e-mail: gimnazium@illyes-bors.sulinet.hu

honlap: http://www.illyes-bors.sulinet.hu
 

Faragó Zsuzsanna

Cím: 2040 Budaörs Szivárvány u. 8.3.21.

Tel.: +36205199656

e-mail: faragozs@illyes-bors.sulinet.hu
 

Lehota Edit

Cím: 2040 Budaörs Völgy u. 9.

 Tel.:+36205793102

e-mail: lehotae@illyes-bors.sulinet.hu
 


2015. március 22., vasárnap

2015. március 16., hétfő

Végre van klubbom :D

Mától hivatalosan is tagja vagyok a Teljesítménytúrázók Társaságának :D Már a tagságnak is nagyon örülök, de hogy kitűzőt is adtak...! Ez csúcs szuper :D
 
 

2015. március 13., péntek

Én kis cuki Avokádóm :D

     A babérfélék családjába tartozó avokádó (Persea americana) örökzöld, alacsonyan elágazó, terebélyes ágrendszerű, 10–20 m magas fa gyümölcse. A Közép-Amerikából származó gyümölcsöt már i.e. 5000 évvel fogyasztották és a 18. század óta világszerte termesztik, a számára legkedvezőbb trópusi, szubtrópusi és mediterrán vidékeken. A meleg égövi országokon kívűl csak néhány évtizede népszerű piaci termék.
Felhasználását tekintve már évezredek óta haszonnövény. Terméshúsa nagyon tápláló, sok fehérjét és olajat tartalmaz. Nyersen fogyasztják. Megfőzve íze keserű, érettlen termése pedig mérgező. Többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Édes és sós ízű felhasználása is elterjedt. Egyaránt készítenek belőle szendvicskrémeket, mint édességeket. Az érett termés bőséges A-, B1-, B2-, C- és E-vitaminforrás. Kipréselt olaja jól eltartható, ezért kozmetikiumok alapanyagaként hasznosítják.
A magjának (kőmag) tejszerű nedve a levegővel érintkezve vörösre színeződik, ezért az indiánok tintának, textilfestéknek használták.
Fája szép, vörösesbarna alkalmas épületfának, bútorok készítéséhez, esztergályos munkákhoz és fafaragásokhoz.
Régóta ismert afrodiziákum, ami valószínűleg nem annyira hatóanyagainak, mint amennyire a gyümölcs sajátos külsejének köszönhető.
Magas olajtartalmánál fogva kiválóan alkalmas a kiszáradt bőr ápolására. Általában érzékeny bőrre alkalmazzák. Segíti az ekcéma megelőző és tüneti kezelését. Jótékonyan hat az arthritises (ízületi) fájdalmakra, csökkenti a koleszterinszintet.
 
"Picuri" már 6 hetes és kihajtotta első gyökerét :)
"Picuri" egy reménytelen kísérlet örömteli meglepetése. Kicsivel több, mint egy hónapja kaptam egy már húsától megfosztott, napok óta így puccosan árválkodó magocskát. Azt mondták csak szúrjak bele három fogvájót és tegyem bele egy kissebb befőttesüvegbe úgy, hogy csak az alját érje a víz. Két-három naponta cseréljem a vizet és ne érje közvetlenül a nap.
Csodával határos módon egyszer sem felejtettem el a vízcserét, amit ez a szegény kis pára végül meg is hálált. Hat héttel vízbe helyezése után egyszerűen csak kipottyantotta első gyökérkezdeményét :D Olyan cuki! Már alig várom, hogy leveleket is hajtson és kiültethessem cserépbe!

2015. március 8., vasárnap

Tata, a vizek városa




Az Angolkert
Az Angolkertet 1783-ban Böhm Ferenc mérnök építette. A kert kialakításának kedvezett a feltörő források (Kék-forrás, Najád-forrás) vize, a természeti környezet és a Cseke-tó. A tavat az ott működött Kalló-malom tulajdonosáról nevezték el. 1803-ban Kazinczy Ferenc is megtekintette az angolkertet, majd 1831-ben újból visszatért, és gyönyörködött a szép platánsorban. A látogatás emlékére 1964-ben állították fel a Kazinczy padot a Cseke-tó partján. A park a Cseke-tó körül található, de bizonyos mértékben az egész városra kiterjed. 1955-től természetvédelmi terület. Az 1960-as években a források működésének megszűnése után itt fedezték fel az Angyal-forrási-barlangot és a Tükör-forrási-barlangot. Ezek zártak, a nagy közönség számára nem látogathatóak.



 
Charles Moreau francia építész építette 1803-ban. Ehhez a 12. század elején épült, előbb a bencések, majd a domonkos-rendiek által használt Vértesszentkereszti apátság maradványait használta fel. Ezeket az Esterházyak hozatták Tatára. Az egyik fülkében és a kerítés oldalában a Látó-hegyről előkerült domborműves III. századi római-kori sírkövet helyeztek el.







Feketeharkály (Dryocopus martius)


Hím Tőkésréce (Anas platyrhynchos)

A tatai Öreg-tó mesterséges eredetű, az ország legrégebbi halastava.
A helyén, már a Pleisztocén korban is itt húzódó, forrásokkal táplált mocsárvilág terült el. A tó kialakulása összefügg a domborzati viszonyokkal, a tó mai medrében és a környéken működött nagy számú forrás vize a mélyebb részeken összefolyt, és tóvá terebélyesedett. Ekkor még ilyen nyílt vízfelületekkel, nádasokkal és lápokkal váltakozó táj volt a helyén. A tavat az Által-ér táplálja, és régebben források is fakadtak a tóban. Az 1961 őszén az egyik tatabányai akna súlyos vízbetörése után a fokozatosan elapadó tatai források sorsára jutottak a tóban levő források, így ezek működése is megszűnt.
A tudatosan kiépített tó a római korban létesült az Által-éren épített völgyzárógát révén. 1740-es években Mikoviny Sámuel neves vízrendező mérnök tervei alapján közelítőleg mai formáját nyerte el, melyet a helyén elterülő mocsarak lecsapolásával érték el. 1700-as évektől – mint az Esterházy hitbizomány része – halastóként üzemelt egészen 1965-ig. Ezáltal vált Magyarország legrégibb halastavává.
1977-ben megyei jelentőségű természetvédelmi területté nyílvánították.
1989. március 1. óta a ramsari egyezmény védelmét élvezi.
1993-ban egy miniszteri rendelet tiltotta meg a korábban igen nagy zavarást jelentő vízivad vadászatot, végérvényesen a tavon.
2006-ban Tata és holland partnervárosa, Alkmaar önkormányzata megállapodást kötött, az Által-ér Szövetség és az IVN HAL civil környezetvédelmi egyesület a tó és környezetének megtisztítása érdekében. „A program legköltségesebb (…) része az Öreg-tó iszapkotrása.” A korábbi „ötven évben körülbelül egymillió köbméter, műtrágyákkal szennyezett anyag gyűlt fel a tóban. Amíg ezt el nem távolítják, addig nincs jelentős hatása a tóba jutó víz tisztításának.” Később az „Által-eret először egy húszhektáros tavon vezetnék keresztül”, ami 90%-os hatásfokkal, biológiai úton tisztítaná meg a patakot.
2005-ben a tó forrásainak egy része újjáéledt, mára már a vízszint emelkedés 15%-ért felelősek.




A Tatai vár
 A tó látványának leginkább meghatározó és legnagyobb eleme a Tatai vár, mellette található az Esterházy-kastély. A tóvárosi oldalon két lakóház, a Hamary-ház (Tópart u. 6.) – itt született 1826. március 26-án Hamary Dániel, aki a 1848–49-es forradalom és szabadságharc tatai szervezője volt, és Klapka György alatt a komáromi várban szolgált, és az Axmann-ház (Tópart u. 8.) – 1833-ban Axmann Mihály építtette, klasszicista stílusban. 1860-ban itt született Bláthy Ottó, határozza meg. Közvetlenül a vízre épült a Vízi vágóhíd – Fellner Jakab tervei szerint készült 1780 körül. Az épületet vastag nádfedél borítja, amelyet az ebből kialakított „harcsaszájú” pislogónyílások tesznek különlegessé. Napjainkban a mellette kialakított kikötőben horgonyzó vitorlás hajók tulajdonosai használják. Az utóbbi évtizedekben a nádfedelet többször is felgyújtották.
A Feszty-villa – 1885-ben alpesi stílusban épült Feszty Árpád számára. Feleségével, Jókai Rózával gyakran látta vendégül Jókai Mórt, Esterházy Miklóst és Gárdonyi Gézát. A házat öröklő Feszty Margit 1906-ban eladta Ugron Gábor országgyűlési képviselőnek, így az épület az államosításig az Ugron család tulajdona maradt. Kertjében található a Feszty-barlang.


A tó kiemelt fontosságú vízi élőhely, ritka madárfajok a vonulási időszakban tömegesen megtalálhatók a tó környezetében. Rendszeresen 20 000 egyednél is több madár tartózkodik itt. A vetési lúd (Anser fabalis) európai telelő állományának 12%-a tartózkodik itt. A nagy lilik (Anser albifrons) szintén jelentős állománya telel a tavon. A ludak közül még a nyári lúd (Anser anser), a rövidcsőrű lúd (Anser brachyrhynchus), az apácalúd (Branta leucopsis) és az örvös lúd (Branta bernicla) is megtalálható a területen. A fokozottan védett vörösnyakú lúd (Branta ruficollis) vonuló egyedeit egyre gyakrabban látni errefelé. Az átvonuló – telelő madártömegek megfigyelését segíti a tó partján 1999-ben felállított 11 méter magas megfigyelőtorony is.



Vörösfenyők






Orion öve csillagkép